04.09.2023
Inkoonranta kasvaa ja kehittyy
Inkoonrantaan valmistui loppuvuodesta 2022 kaksi nelikerroksista Honkatalot-hirsikerrostaloa. Alueen rakentaminen jatkuu edelleen, seuraavana vuorossa ovat ylelliset merenrantatalot.
Rantatalot ovat hirsirunkoisia ja kaksikerroksisia. Asuntoja rakennetaan yhteensä 12 kpl, kolmeen eri rakennukseen. Merenranta-asuntojen koot vaihtelevat 102–148 neliön välillä, ja ne edustavat skandinaavisen pelkistettyä ylellisyyttä.
Puuta suosiva design on raikas tuulahdus vanhaa ja uutta. Muodokas harjakatto ja hirren runsas käyttö muistuttavat saariston perinteistä. Nykyaikaa edustavat mm. suuret, näyttävät lasipinnat, joiden yhdistämisen hirsirakentamiseen mahdollistaa patentoitu painumaton hirsirakenne.
Inkoonrannan merenrantatalot vehreine puutarhoineen huokuvat modernia saaristolaishenkeä, jossa arki ei tunnu arjelta, vaan elämältä, joka kutsuu pysähtymään ja nauttimaan.
Arkkitehtisuunnittelu Janne Kantee, arkkitehti SAFA.
Huoneistot ovat varattavissa nyt!
Tavoiteaikataulu rakentamisen aloittamiselle on 11/2023.
Lue lisää www.inkoonranta.com.